3 szczyty w Tatrach, na które musisz wejść

Wysokości tatrzańskich szczytów osiągają nawet ponad 2 500 metrów n. p. m i bywa sporym wyzwaniem dla doświadczonych turystów. Jednak po wejściu na jeden z poniższych tatrzańskich szczytów (zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie) będziemy świadkami wspaniałej panoramy Tatr. Gwarantujemy, że wszystkie wysiłki podjęte w celu wejścia na wierzchołki z miejsca zostaną zapomniane. Warto dodać, że niektóre szczyty można zdobywać przez kilka szlaków, a przejście ich zajmie nam jeszcze sporo czasu podczas kolejnych wyjść w Tatry.

Wejdź na Bystrą

Szczyt Tatr Zachodnich z najwyższą wysokością, sięgającą 2248 m n.p.m. i unoszący nad doliną Gaborową, Kamienistą i Bystrą. W odległości niecałych 600 metrów przebiega granica między Polską a Słowacją. Sam Bystra składa się z krystalicznych łupków i warstw białego granitu. W dawnych latach na jej zboczach wypasano zwierzęta prawie pod sam szczyt. Występująca w okolicach roślinność sprawia, że Bystra mieni się w rudawych kolorach. Trawiaste zbocza w okresie zimowym często zagrożone są najwyższym stanem lawinowym.

Bystra swoją popularność zdobyła wiele lat temu, do dziś nie jest znana pierwsza osoba, która stanęła na szczycie. O pierwszym odnotowanym wejściu zimowym wspomina się przed I wojną światową. W czasach dwudziestolecia międzywojennego Bystra stała się już znanym celem wędrówek turystycznych, a popularnym zwyczajem były wejścia nocne, by móc zobaczyć wschód słońca. Ówcześni turyści zatrzymywali się w nieistniejącym już schroniskach w Dolinie Pyszniańskiej i na Starych Kościeliskach. Bystra była oznaczana jako miejsce położenia punktu w terenie podczas powstawania kartografii Tatr. Widok z Bystrej należy do niezapomnianych – na zachodzie można zobaczyć grzbiety Tatr Zachodnich, a na północy uwagę przykuwają się potężne ściany Czerwonych Wierchów i Kominiarskiego Wierchu.

Stań na Gerlachu

Najwyższa wysokość w całych Tatrach i Karpatach, dla której trzeba przejść słowacką granicę, by dostać się do bocznej grani Tatr Wysokich. Zdobycia szczytu, którego dumna nazwa brzmi „król tatrzański” powinni podejmować się wyłącznie doświadczenie podróżnicy. Popularną trasą jest szlak z Doliny Wielickiej, na którym poruszamy się przez Wielicką Próbę. Drugi szlak dotyczy Batyżowieckiej Próby. W obu przejścia dostępne są tylko w letnim okresie turystycznym i z towarzystwem przewodnika. Schornisko „Śląski Dom” pełni funkcję punktu startowego.

Zmienne i trudne warunki klimatyczne, zwłaszcza krótki okres wegetacyjny sprawia, że cały obszar jest ubogi w roślinność, jednak w pobliżu szczytu można zobaczyć np. okazy dzwonka alpejskiego i goryczki przeźroczystej. Nazwa wierzchołka wiąże się z nazwiskiem komesa Gerlacha ze Spiskiej Soboty lub jego potomka, co zostało odnotowane w piśmie z XIV wieku. W XX wieku „Gerlach” ze swoją nazwą był zmieniany w wyniku politycznych nacisków. Przez rok był oficjalnie nazwany jako Szczyt Stalina. Zajmuje trzynaste miejsce w Koronie Europy – przed Grauspitz w Liechtensteinie i za Djeravicą w Kosowie.

Zobacz panoramę Tatr z Hawrania

Najwyższa wysokość w całych Tatrach Bielskich, znajdujących się tuż za słowacką granicą. Jest to również najwyższy szczyt wapienny całego pasma Tatr. Wierzchołek oddziela się w kierunku zachodnim od znajdującego się obok Nowego Wierchu widoczną Hawranią Przełęczą. Po wschodniej stronie graniczy z Płaczliwą Skałą, przekraczającą 2100 metrów, a oddziela je Strzystarska Przełęcza. Wspólnie z Muraniem tworzą rozpoznawalny szereg, które daje się zauważyć w wielu miejscach Tatr Wysokich. Hawrań znany jest ze swoich jaskiń – kilka z nich znajduje się w jego zboczach. Najczęstszym turystycznym wyborem jest Jaskinia Strzystarska, której głębokość wynosi 201 metrów. W Tatrach Bielskich większej głębokości już nie znajdziemy.

wtatry.com

+

2 komentarze

  1. tytus@wt.pl' Tytus pisze:

    Na Hawrań nie prowadzi żaden oficjalny szlak turystyczny. Zaś co do Gerlacha to można się tam tarabanić tylko w asyście przewodnika – wysokopłatnego przewodnika.

  2. kas@wp.pl' Kaślaczek99 pisze:

    Bardzo fajny artykuł. Sama osobiście bała bym sie iść na Gerlacha bo to po słowackiej stronie którą mało znam. Byłam natomiast na bystrej i widoki była naprawdę piękne!!!!

Shares