Windy i ich różnorodność

Windy to niezwykle funkcjonalne urządzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie budynki mieszkalne, instytucje użytku publicznego, szpitale, magazyny czy budowy. Ich różnorodność pozwala wykorzystać je dla bardzo różnych zastosowań i potrzeb, przez co są wyjątkowo cennym elementem każdej konstrukcji.
Główne rodzaje wind to przede wszystkim:

Windy osobowe i osobowo-towarowe
Jak sama nazwa wskazuje, windy osobowe mają za zadanie transport pionowy osób, a wyposażone są one w napęd hydrauliczny bądź elektryczny. Kabina windy porusza się wzdłuż prowadnic pionowych, a dodatkowo zatrzymuje się w szybie dźwigowym na okresowych przystankach (piętrach). Ich rozmiary mogą być bardzo różnorodne, dlatego też inne modele spotkamy w budynkach mieszkalnych, inne w szpitalach, a jeszcze inne w większych instytucjach użytku publicznego. Z kolei windy osobowo-towarowe poza ludźmi, mogą również transportować towary, a ich cechą charakterystyczną jest większy rozmiar oraz moc, dzięki której możliwe jest przewożenie większych obciążeń.

Windy budowlane i towarowe
Windy towarowe należą do wind, w których przewożone są wyłącznie ładunki, bowiem są one mniejsze od powyższych rodzajów, a dodatkowo nie są wyposażone w sterowanie wewnętrzne. Oczywiście pozwalają również na ustawienie poziomów przystankowych i działają na zasadach jak powyższe. Z kolei windy budowlane mogą przewozić towary i ludzi, mogą posiadać kabinę lub obejmować wyłącznie pomosty przeznaczone na ładunek. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a w zależności od potrzeb budowy czy konstrukcji budynku, dobierane są w opcji najbardziej adekwatnej i funkcjonalnej.

Windy w szpitalach
Ten rodzaj dźwigów łączy w sobie windę osobowo-towarową, bowiem przeznaczone są one do przewożenia w pionie pacjentów, którzy w większości przypadków transportowani są wraz z łóżkiem szpitalnym, ale również personelem medycznym oraz obszerną aparaturą. Wyróżnia je zatem obszerna kabina, która musi być słusznych rozmiarów dla zapewnienia pacjentom maksymalnej szansy na dotarcie np. na salę operacyjną itp. Poza samą obszerną kabiną, windy tego rodzaju muszą być wyposażone w odpowiednie drzwi, a także dodatkowe funkcje sterowania, które np. obejmują ważną opcję jazdy uprzywilejowanej – kiedy to bez postoju między piętrami winda będzie mogła dostać się na właściwe piętro. Ich bogata funkcjonalność oraz warunki w niej panujące to niezwykle ważny aspekt działania szpitala, a ich forma bardzo często pomaga ratować życie i zdrowie pacjentów.

https://www.windy-towarowe.pl/

+

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Shares