Aluminium w branży budowlanej

W polskiej branży budowlanej regularnie pojawiają się nowe zastosowania, które mają podnosić komfort pracy wśród monterów. Dotyczy to zwłaszcza rusztowań na placach budowy. W ostatnim czasie popularnym trendem jest wykorzystywanie aluminium jako materiału dla rusztowań. W zestawieniu z konstrukcjami, w których wdrożono stalowe elementy, aluminium oznacza się zwłaszcza znacznie mniejszym ciężarem. Chodzi zarówno o rusztowania ramowe, jak również modułowe, w którym zawarte elementy aluminiowe posiadają mniej kilogramów nawet o ponad połowę.

Coraz większa popularność aluminium

Aluminium wykorzystuje się najczęściej jako materiał do produkcji niewielkich rozmiarowo konstrukcji, w głównej mierze rusztowań określanych mianem przejezdnych. Gdyby szukać odpowiedzi na temat ich popularności, wynikałoby to z faktu, że rusztowania aluminiowe wdraża się równie nieskomplikowanie jak konstrukcje stalowe. Znaczącą różnicą w elementach jest jednak mocno odczuwalne zmniejszenie masy. Stanowi to fundamentalną cechę w trakcie wznoszenia rusztowań. Aluminium sprawdza się w równym stopni przy wdrażaniu konstrukcji fasadowych i modułowych.

Aluminium oznacza mniejszą wagę

Zmniejszenie się wagi elementów to także niższy kosztorys w transporcie. W sytuacji sporych inwestycji, większość materiałów z powodu ilości i rozmiarów, musi być transportowana za pomocą pojazdów ciężarowych. Wykorzystując małą wagę elementów rusztowań aluminiowych, jedynym ograniczeniem stanie się ładowność samochodu pod względem jego objętości, a nie jak dotychczas masa całkowita. Końcowym zyskiem będzie mniejsza liczba kursów dostawczych, co przełoży się na realne oszczędności dla wykonawcy rusztowań.

Aluminium w kosztach

Pozorną wadą aluminium jest wysoka pozycja pod względem kosztów związanych z materiałem. Elementy aluminiowe są nawet 50 procent droższe od elementów wykonanych ze stali. Powszechność wykorzystania aluminium różni się pod względem geograficznym. W bogatszej części Europy jak w Skandynawii, aluminium jest popularnym surowców wykorzystywanym na placach budowy w technologiach. Do zalet w rodzaju łatwego transportu czy spadku poziomu kosztów montażu rusztowań przekonują się coraz częściej także inwestorzy działający na polskim rynku. Wśród producentów i sprzedawców zauważa się wzrost zamówień aluminiowych rusztowań przez firmy budowlane. Decyzja o zastosowaniu elementów z tego surowca powoduje zmniejszenie wagi rusztowań średnio nawet o połowę. Zapewnia to sporo ułatwień dla monterów. Dzięki temu większość z rusztowań ma masę mniejszą niż dziesięć kilogramów, co zdecydowanie poprawia komfort przeprowadzanych prac. W trakcie swoich czynności, dzięki zapewnionej niższej wadze, montażysta może w bezpieczny sposób wykonywać nawet dwie czynności jednocześnie, jak trzymanie elementu wraz z jego montażem za pomocą młotka. Przekłada się to na szybkość wykonywanych prac montażowych. Dzięki temu ekipa jest w stanie rozstawić więcej rusztowań aluminiowych w znacznie krótszym czasie. Istotny jest fakt, że lżejszy materiał może być wznoszony na wyższe kondygnacje.

Foto: PixaBay

eko-swiat.pl

+

You may also like...

Shares