Transporter schodowy kroczący czy gąsienicowy? Jaki model wybrać?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów profesjonalnych urządzeń dźwigowych dla osób niepełnosprawnych są tzw. schodołazy. To doskonała alternatywa dla klasycznych wind oraz platform przyschodowych, z których w przeciwieństwie do transportera schodowego korzystać można wyłącznie w miejscu ich zainstalowania. Schodołazy są urządzeniami przenośnymi, które bez problemu zabierzemy w podróż lub na dłuższy spacer. Transportery schodowe występują w dwóch różnych wariantach. Zatem, który z dostępnych modeli jest lepszy?

Schodołazy – co to takiego?

Transportery schodowe określane potocznie mianem schodołazów, są specjalistycznymi urządzeniami, których konstrukcja zaprojektowana została z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim. Głównym zadaniem schodołazów jest umożliwienie bezproblemowego i bezpiecznego przetransportowania niepełnosprawnego przez schody. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że do użycia transportera niezbędna jest pomoc opiekuna. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje schodołazów – kroczące oraz gąsienicowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które za chwilę pokrótce omówimy.

Transportery schodowe kroczące

Ten model wyróżnia się niebywale kompaktowymi rozmiarami oraz niewielką wagą, dzięki czemu transporter jest łatwy zarówno w przechowywaniu, jak i przenoszeniu. Jego obsługa jest banalnie prosta, chociaż w tym wypadku opiekun musi wykazać się nieco większą siłą niż ma to miejsce w trakcie użytkowania schodołaza gąsienicowego. Jak działa to urządzenie? Po dokładnym przymocowaniu wózka do transportera oraz zabezpieczeniu osoby niepełnosprawnej opiekun może powoli stopień po stopniu “wciągać” chorego na górę.

Transportery schodowe gąsienicowe

Schodołazy charakteryzują się posiadaniem zdecydowanie masywniejszej konstrukcji, co wynika z wyposażenia ich w silnik akumulatorowy, który napędza gąsienice, co w dużym stopniu ułatwia opiekunowi przetransportowanie osoby na wózku na górę. W tej sytuacji skorzystanie z transportera nie wymaga użycia tyle siły, co w przypadku schodołazów kroczących. Niestety modele te są nieco droższe od swoich poprzedników. Ze względu na duże wymiary kłopotliwe może być również ich przenoszenie.

W sytuacji, kiedy lepiej poznaliśmy specyfikację techniczną poszczególnych modeli transporterów schodowych, to podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością nie powinno stanowić żadnego problemu. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, by przy dokonywaniu wyboru schodołaza kierować się wyłącznie dobrem jego użytkownika.

+

You may also like...

Shares